Festői környezetben, a több mint 100 éve működő kecskeméti művésztelepen tartotta idei mesterképzését a Ferencvárosi Művelődési Központ (FMK). A művésztelepet még Iványi-Grünwald Béla alapította és a hozzá csatlakozó újító szellemű "nagybányaiak" központja lett. Az I. világháború alatt tömegszállásként működött, majd Révész Imre vette át vezetését. A korszak számos elismert festője és írója lakott szobáiban, dolgozott műtermeiben. 1982-ben felújították és ma már magánkézben van, vendégházként is működik.
A Ferencvárosi Művelődési Központ több mint tíz éve szervez képzőművészeti mesterképzéseket kerületi és határontúli művésztanároknak. Mindig más és más helyszínen, kedvezményes áron kínálnak alkotási és pihenési lehetőséget. A művésztábort a koreai származású örökifjú Sou mester vezeti, aki szakmáját tekintve építész, de magára mint festőre tekint. A mindig mosolygó, őszhajú, de életvidám és aktív mester szobájában/műhelyében fogadta riporterünket. Hatalmas csönd, festékszag és ágyneműk. A szüuli egyetem professzora szereti, ha műterme egyben hálószoba is: "Ha elfáradok a munkában, le tudok egy kicsit dőlni"-mondja a keleti emberek cinkos és sokat sejtető mosolyával. A mester számos új festészeti technikát dolgozott ki, például a "freccsentést".
Virágpermetező flakonba teszi a vízfestéket és ezzel a technikával rögtönöz rendhagyó színvilágú, kollázs alapú képeket. A táborban semmi sem kötelező, de mindennek és mindenkinek örülnek. Jó a koszt és van festék, ecset dögivel. A teraszon iskolai művésztanárok festegetnek, most övék a főszerep. Nem ordítanak művészien a gyerekek, viszont szépek és frissek az ecsetek. Megismerkedhettek Kecskemét nevezetességeivel és még nyílt napot is tartottak.
A fővárosi kerületek közül kizárólag Ferencváros szervez ilyen tábort-példát mutatva más kerületek számára is.
Mindezt demokratikus és szabad légkörben, a mester nem terrorizálja, inkább felvillanyozza és bátorítja tanítványait, akikkel angolul és németül cseveg.
A művésztelep szomszédságában városi vadaspart működik, de szerencsére egyetlenegy állat sem szökött át, sőt tekintettel voltak az ideális alkotás megkívánta eszményi követményekre (állati nagy csend honolt): néhány kommunikatív puma kivételével csendben és szimpatikusan kushadtak a ketrecek lakói.
Zubornyák Zoltán az FMK igazgatója is meglátogatta a táborozókat, akik akvarell és kollázs technikával készítettek festményeket. Képeiket később ki szeretnék állítani.
(Képünkön Zubornyák Zoltán és Martini Katalin főszervező látható.)
Szilágyi Iván Péter