Ásványbörze az FMK-ban
„15 évesen (23 éve) kezdtem gyűjteni az ásványokat, a Siófoki Ásványmúzeumban tett látogatásom keltette fel az érdeklődésemet a téma iránt”-Nyilatkozta lapunknak Mondik Csaba, az FMK február 20-ai ásványbörzéjének egyik rendszeres kiállítója.
-Mivel készül a
-Ásványokból/féldrágakövekből készült csiszolatokkal, marokkövekkel, ékszerekkel, natúr ásványokkal, ősmaradványokkal a világ különböző részeiről. A kereslet folyamatosan változik, az újdonságok és ritkaságok hamar felkeltik a vásárlók érdeklődését, emellett az utóbbi időben a gyógyhatással rendelkező ásványok iránt nőtt meg a kereslet.
-Kik és miért vásárolnak ásványokat?
-A gyűjtők szeretik gyarapítani mindig egy-egy újdonsággal/ritkasággal gyűjteményeiket, a természetgyógyászok és hasonló "gyógyítók", valamint a hölgyek érdeklődése folyamatos az ékszerek iránt. Az urak inkább a fossziliák/ősmaradványok felé tekingetnek. Vásárlóim zömében a keresőképes középosztály tagjai, főként 25-50 éves kor között.
-Milyen különlegességet fog kiállítani?
-125 millió éves vízachát, amelyben szabad szemmel is látható a benne található kristályvíz (mozgatásra).
-Mi volt az eddigi legdrágább
-2,
-Magyarországon milyen
-Hazánk ásványokban viszonylag szegény ország, sajnos bányáink bezártak, így kevés újdonság kerül elő. Természetesen minden évben 1-2 megszállott gyűjtő talál nemzetközi szinten is különleges ásványt, bár gyakran a mm-es tartományban.
Ősmaradványok terén sokkal gazdagabb országunk, ezekből az eocén korú ( 65-40 millió év) ősmaradványokat emelném ki.
Kiss Norbert az FMK Ásványbörzéjének rendszeres kiállítója: "16 éves korom óta foglalkozom ásványokkal, megtetszettek egy akkori kiállításon. A Ferencvárosi Művelődési Központban (FMK) hazai és sajátgyűjtésű, valamint külföldi ásványokat és saját csiszolású ausztrál nemesopálokat mutatok be.
Szerintem az Erdélyből származó ásványok iránt nagyobb a kereslet. Vásárolni főként a gyerekes szülők szoktak, a komoly gyűjtők érdeklődnek a komolyabb darabok iránt. Nekem sok erdélyi ásványom van, ezenkívül ausztrál nemesopálokkal is foglalkozom.
Eddigi legdrágább ásványom 4 darab briliáns volt."
Szilágyi Iván