Magyar-roma vitaest indulatokkal
A Ferencvárosi Művelődési Központ (FMK) Diskurzus Klubjában a Ferencvárosi Önkormányzat roma stratégiájáról tartott előadást Balla Ágnes kisebbségi tanácsadó, aki évek óta segíti a helyi romákat. Többek között megjelent Paál Kálmán volt képviselő és polgármesteri tanácsadó és Torzsa Sándor (MSZP).
A hétköznap esti időpont ellenére viszonylag sokan jöttek el, romák és nem romák egyaránt. Hamar pezsgő és heves érzelmekben bővelkedő vita alakult ki a ferencvárosi és főként az országos romahelyzetről. Természetesen szóba került a Gyöngyöspatai-botrány is, amely kapcsán néhány felhevült roma hozzászóló komoly aggodalmainak adott hangot: "A II. világháborúban is így kezdődött", "Újra el fognak vinni bennünket", "Megfélemlítik a magyar cigányságot", "Erősödik a náci párt". Ilyen és ehhez hasonló pánikszerű reakcióknak is fültanúi lehettünk, amelyekre válaszul néhányan higgadtságra és arra hívták fel a figyelmet, hogy a média eltúlozza az egész ügyet.
Az egyik felszólaló hosszasan magasztalta a kerületünkben is tevékenykedő Richard Field amerikai építési vállalkozót, aki "kimenekítette" a gyöngyöspatai romákat és helyi szinten, Ferencvárosban három iskola diákjainak étkezését támogatja. "Rendes ember, aki minden párttal jóban van"-utaltak a pénzember sokszínű és heves közéleti tevékenységére, amelynek "köszönhetően" számos nemzetközi kritika érte a "fasizálódó" Magyarországot.
Balla Ágnes kisebbségi tanácsadó elmondta, hogy a Ferencvárosi Önkormányzat számos civil szervezettel, oktatási intézménnyel és egyházzal működik együtt, hogy közösen tegyenek a mélyszegénység ellen. Civil kerekasztalt szerveztek, melynek keretében összefogják a ferencvárosi társadalmi szervezeteket és többek között közösen gondolkodnak a szociálisan rászorultak támogatásáról is: "Tudatában vagyunk annak, hogy mennyire fontos ügyről van szó. Anyagi lehetőségeink sajnos szűkösek, de igyekszünk minden forintot hatékonyan felhasználni." Számos tehetséges roma fiatalt segítenek a tanulásban és a sikerhez vezető úton. Paraolimpiai bajnokok és nemzetközi hírű színészek kerültek ki a cigány fiatalok közül. Balla Ágnes jó példaként említette a Tanoda-Közért munkáját, ahol diplomás roma önkéntesek segítenek testvéreiknek. Közösen oldják meg a feladatokat és jutalmazzák a tanulást, például éjszakai ping-pong meccsekkel és kirándulásokkal. Középiskolás és Csaj Klubjuk is van. Számos nemzetközi elismertségű felzárkóztató iskola működik a kerületben, amelyek közül ki kell emelni a Domino Iskolát.
A roma holokausztról Budapesten először Ferencvárosban emlékeztek meg. A civil szervezetek az iskolák segítségével napközit és délutáni foglalkozásokat tartanak a cigány gyerekeknek. Ellentétben a hírekkel, nem minden cigánygyerek rombol és balhézik, hanem a kerületiek közül sokan őrzik és sajátjuknak érzik focipályáikat. Nyári Oszkár vezetésével A Karaván Művészeti Alapítvány tandíjmentes színészképzőt szervez a rászoruló fiatal tehetségek segítésére. Az alapítvány keretein belül megtanulják, hogyan kell küzdeni a sikerért, és ez a fajta nevelés meghozza gyümölcsét, az ide járó gyerekek az iskolában is jól teljesítenek.
Berecz Dénes elmondta, hogy 7 mediátor dolgozik a kerületi romákért, akik egymást hívják és hozzák a nekik szervezett klubokba, roma fesztiválokra.
G. G.